H80SV24008PRFS
DigiKey Part Number
941-H80SV24008PRFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H80SV24008PRFS
Description
DC DC CONVERTER 24V 204W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 8.5A 16.8V - 137.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
H80SV24008PRFS Models
Category
Voltage - Isolation
4.242 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
16.8V
Size / Dimension
2.48" L x 2.39" W x 0.51" H (63.1mm x 60.6mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Max)
137.5V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
8.5A
Base Product Number
Power (Watts)
204 W