E48SK12038NRDH
DigiKey Part Number
941-E48SK12038NRDH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E48SK12038NRDH
Description
36-75VIN, 12V 450W, 2250VISO, W/
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 37.5A 36V - 75V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tray
Efficiency
95.6%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Eighth Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
36V
Supplier Device Package
Eighth Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CSA, EN, IEC, UL
Current - Output (Max)
37.5A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
450 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
2.25 kV