DRP-24V480W1CAN
DigiKey Part Number
1145-DRP-24V480W1CAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP-24V480W1CAN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.23" W x 4.88" H (127.0mm x 82.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, EAC, SIQ
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A