DRF-48V240W1GTA
DigiKey Part Number
1145-DRF-48V240W1GTA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRF-48V240W1GTA
Description
DIN-RAIL PS 240W / 48V (COATED)
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.60" L x 1.57" W x 4.87" H (116.8mm x 39.9mm x 123.7mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
375V
Standard Number
61010-1;60950-1;62368-1
Voltage - Output 1
48V