1812R-392J
DigiKey Part Number
DN42133JTR-ND - Tape & Reel (TR)
DN42133JCT-ND - Cut Tape (CT)
DN42133JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812R-392J
Description
FIXED IND 3.9UH 472MA 900 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 µH Unshielded Inductor 472 mA 900mOhm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812R-392J Models
Category
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1812
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)