1206Y104JBXB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5245-1206Y104JBXB-ND |
Manufacturer | SRT Microceramique |
Manufacturer Product Number | 1206Y104JBXB |
Description | MLCC 1206 100V 100NF X7R |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Bulk | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.064" (1.63mm) |