DS50UB-10V
DigiKey Part Number
2186-DS50UB-10V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS50UB-10V
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE/CL 50A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 500kHz
Mfr
Linearity
±0.0024%
Series
Voltage - Supply
±14.25V ~ 15.75V
Packaging
Bulk
Response Time
1µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
104mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C