DS1000UB-10V
DigiKey Part Number
2186-DS1000UB-10V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1000UB-10V
Description
CURRENT SEN FLUX GATE/CL 1000A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1000A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 300kHz
Mfr
Linearity
±0.0035%
Series
Voltage - Supply
±14.25V ~ 15.75V
Packaging
Bulk
Response Time
1µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
104mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C