DL2000UB-10V
DigiKey Part Number
2186-DL2000UB-10V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DL2000UB-10V
Description
CURRENT SEN FLUX GATE/CL 2000A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 2000A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 300kHz
Mfr
Linearity
±0.002%
Series
Voltage - Supply
±14.25V ~ 15.75V
Packaging
Bulk
Response Time
1µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
190mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C