CA2116SA100
DigiKey Part Number
2987-CA2116SA100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA2116SA100
Description
2.54MM (.100") RIBBON CABLE IDC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Cvilux USA
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch
0.100" (2.54mm)