Image for T38330090 is not available
T38330090
DigiKey Part Number
364-T38330090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T38330090
Description
CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.375"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Curtis Industries
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Quick Connect (0.110"), Insulated
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Terminal Screw Material
Steel
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Finish
Nickel
Number of Circuits
9
Mounting Type
Chassis, Panel
Number of Wire Entries
9
Operating Temperature
105°C
Pitch
0.375" (9.53mm)
Material - Insulation
Polypropylene (PP)
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
20A
Base Product Number
Voltage Rating
300V