407F35E016M6700
DigiKey Part Number
110-407F35E016M6700TR-ND - Tape & Reel (TR)
110-407F35E016M6700CT-ND - Cut Tape (CT)
110-407F35E016M6700DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
407F35E016M6700
Description
CRYSTAL 16.6700MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.67 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16.67 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)