270X232A105B2A1
DigiKey Part Number
CT2244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270X232A105B2A1
Description
POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins, Board Locks
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
1M
Actuator Type
Round
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.000" (25.40mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Logarithmic
Size - Body
Round - 0.626" Dia (15.9mm)