CR4110S-20
DigiKey Part Number
582-1097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4110S-20
Description
CURRENT SENSOR XFMR 20A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
Category
Frequency
20Hz ~ 5kHz
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
24V
Packaging
Bulk
Response Time
250ms
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
25mA
For Measuring
AC
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V