QAS504K200D220
DigiKey Part Number
338-QAS504K200D220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QAS504K200D220
Description
FILTER RC 220 OHMS/0.5UF TH
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RC EMI Filter 1st Order RC Snubber Network Channel R = 220Ohms, C = 0.5µF Radial
Category
Values
R = 220Ohms, C = 0.5µF
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT; Snubber
Packaging
Bag
Voltage - Rated
200V
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
RC Snubber Network
Package / Case
Radial
Filter Order
1st
Size / Dimension
1.080" L x 0.370" W (27.50mm x 9.50mm)
Technology
RC
Height
0.642" (16.30mm)