MYH563K300G10
DigiKey Part Number
338-MYH563K300G10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYH563K300G10
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 1.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Package / Case
Series
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.642" (16.30mm)
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
300V
Ratings
AEC-Q200, Y2
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C