MLS112M075EK0C
DigiKey Part Number
338-1381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLS112M075EK0C
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLTPCK
Detailed Description
1100 µF 75 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 112mOhm 10000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
75 V
Package / Case
FlatPack
ESR (Equivalent Series Resistance)
112mOhm