MLP143M035EB0C
DigiKey Part Number
MLP143M035EB0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP143M035EB0C
Description
CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLTPCK
Detailed Description
14000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 35mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
8.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
9.6 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C