M20R103K1-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 14.597
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 35.847
Datasheet
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 220
Murata Electronics
In Stock: 148
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
M20R103K1-F
DigiKey Part Number
338-4106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20R103K1-F
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M20R103K1-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.320" (8.12mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)