DSF607Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF607Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF607Q3R0
Description
CAPACITOR 600F -10%, +30% 3V TH
Detailed Description
600 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSF607Q3R0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
600 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.756" (70.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
3mOhm @ 1kHz