DSF155Q6R0HAE
DigiKey Part Number
338-DSF155Q6R0HAE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF155Q6R0HAE
Description
CAPACITOR 1.5F -10%, +30% 6V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 6 V Radial, Can 180mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.472" (12.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Voltage - Rated
6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 1kHz