DSF117Q3R0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Tecate Group
In Stock: 197
Datasheet
110 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 10mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
DSF Series Supercapacitors
DSF117Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF117Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF117Q3R0
Description
CAPACITOR 110F -10%, +30% 3V TH
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
110 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 1kHz