DSF107Q3R0
DigiKey Part Number
338-DSF107Q3R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSF107Q3R0
Description
CAPACITOR 100F -10%, +30% 3V TH
Detailed Description
100 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can - Snap-In 8mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
100 F
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm @ 1kHz