CDV30FF103JO3
DigiKey Part Number
338-2791-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV30FF103JO3
Description
CAP MICA 10000PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.437" (11.10mm)
Capacitance
10000 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.819" L x 0.421" W (20.80mm x 10.70mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.909" (23.10mm)