CDV19FF102JO3F
DigiKey Part Number
338-2636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV19FF102JO3F
Description
CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDV19FF102JO3F Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Capacitance
1000 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.669" L x 0.252" W (17.00mm x 6.40mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)