CDV16FF751JO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
750 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
CDV16FF751JO3
DigiKey Part Number
CDV16FF751JO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF751JO3
Description
CAP MICA 750PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.234" (5.94mm)
Capacitance
750 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.461" L x 0.173" W (11.70mm x 4.40mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)