CDV16FF182JO3F
DigiKey Part Number
338-3098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF182JO3F
Description
CAP MICA 1800PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
1800 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)