CDV16FF101JO3F
DigiKey Part Number
338-3094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDV16FF101JO3F
Description
CAP MICA 100PF 5% 1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF Mica Capacitor 1 kV Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDV16FF101JO3F Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
100 pF
Features
RF, High Q, Low Loss
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Voltage - Rated
1 kV
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)