CD30FD103JO3F
DigiKey Part Number
338-2668-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD30FD103JO3F
Description
CAP MICA 10000PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.437" (11.10mm)
Capacitance
10000 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.890" (22.60mm)