CD16FD222JO3
DigiKey Part Number
338-2860-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD16FD222JO3
Description
CAP MICA 2200PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
2200 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)