BLH106K701B012
DigiKey Part Number
338-BLH106K701B012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH106K701B012
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.673" L x 0.945" W (42.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)
0.740" (18.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.5 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life