BLH106K601A072 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Cornell Dubilier ALH/BLH Series Inverter Grade Capacitors
BLH106K601A072
DigiKey Part Number
338-BLH106K601A072-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH106K601A072
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.331" (33.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.5 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life