BLH106K112B092
DigiKey Part Number
338-BLH106K112B092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH106K112B092
Description
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.673" L x 0.945" W (42.50mm x 24.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.732" (44.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
9 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life