BLH106K102B082
DigiKey Part Number
338-BLH106K102B082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLH106K102B082
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.673" L x 0.787" W (42.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.606" (40.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mOhms
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life