AVS107M63G24T-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5.000
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 58.788
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 838
KEMET
Upgrade
Rubycon
KEMET
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
Parametric Equivalent
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVS107M63G24T-F
DigiKey Part Number
338-AVS107M63G24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AVS107M63G24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AVS107M63G24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS107M63G24T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
102 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C