AVS107M63G24T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AVS107M63G24T-F |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Ripple Current @ High Frequency 102 mA @ 10 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) |
Voltage - Rated 63 V | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |