AFK477M63P44T-F
DigiKey Part Number
338-2210-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2210-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2210-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK477M63P44T-F
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 82mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.058 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.41 A @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
82 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
82mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.748" W (17.00mm x 19.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C