AFK477M35H32T-F
DigiKey Part Number
338-2209-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2209-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2209-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK477M35H32T-F
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AFK477M35H32T-F Models
Ripple Current @ Low Frequency
825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
60 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.590" W (13.50mm x 15.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C