715P22456MD3
DigiKey Part Number
338-4220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715P22456MD3
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 200V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715P22456MD3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.831" Dia x 1.650" L (21.10mm x 41.90mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.094" (27.80mm)
Voltage Rating - DC
600V