477KXM100M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 440
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 352.7mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
477KXM100M
DigiKey Part Number
477KXM100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
477KXM100M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
960 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.92 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
132 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
352.7mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C