477CKE100M
DigiKey Part Number
1572-1745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
477CKE100M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 282mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
282mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C