381LR221M250H012
DigiKey Part Number
338-3678-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR221M250H012
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
250 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C