380LX103M063A042
DigiKey Part Number
338-2684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX103M063A042
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 33mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
7.5 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C