254M06QD150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 729
Datasheet
RC EMI Filter 1st Order Low Pass 1 Channel R = 150Ohms, C = 0.25µF Radial
254M06QD150
DigiKey Part Number
338-3486-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
254M06QD150
Description
FILTER RC 150 OHMS/0.25UF TH
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Values
R = 150Ohms, C = 0.25µF
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
ESD Protection
No
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Voltage - Rated
600V
Type
Low Pass
Mounting Type
Through Hole
Filter Order
1st
Package / Case
Radial
Technology
RC
Size / Dimension
1.449" L x 0.417" W (36.80mm x 10.60mm)
Number of Channels
1
Height
0.748" (19.00mm)