227CKE016M
DigiKey Part Number
1572-1696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227CKE016M
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.2057Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
354.75 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2057Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C