103MKP275KE
DigiKey Part Number
1572-1254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103MKP275KE
Description
CAP FILM 10000PF 10% 310VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
103MKP275KE Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V