550C562T400DP2B
DigiKey Part Number
338-1762-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
550C562T400DP2B
Description
CAP ALUM 5600UF 400V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
22.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
36.96 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.250" (31.75mm)
Tolerance
-10%, +50%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
5.875" (149.23mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C