3280-8SG-328
DigiKey Part Number
3280-8SG-328-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3280-8SG-328
Description
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Features
Backshell
Current Rating (Amps)
5.6A
Number of Positions
8
Voltage Rating
600V
Cable Opening
0.280" ~ 0.290" (7.11mm ~ 7.37mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C