13380-10PG-331
DigiKey Part Number
13380-10PG-331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13380-10PG-331
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
13380-10PG-331 Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C