13282-18PG-331
DigiKey Part Number
13282-18PG-331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13282-18PG-331
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
13282-18PG-331 Models
Number of Positions
18
Voltage Rating
600V
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C